Preko sto stočara iz Malesije već četiri mjeseca nijesu primili subvencije za mlijeko jer Program podsticajnih mjera za razvoj poljoprivrede još nije prošao Skupštinu opštine Tuzi.
Zbog toga se kasni i sa raspisivanjem javnih poziva za nekoliko podsticajnih mjera. To je za „Dan“ potvrdila Ismeta Đokaj koja je kazala da dok se agrobudžet ne usvoji i objavi u Službenom listu ništa ne može da funkcioniše.
– Već je trebalo da bude raspisana mjera podrška po grlu stoke, ali i po litru mlijeka. Ovo je četvrti mjesec da mlijeko nijesmo platili. Poziv za podršku po grlu stoke trebalo je da bude raspisan u aprilu i traje do juna, jer za svaku mjeru mora da se odradi terenski obilazak te da se donose rješenje. Ima dosta procedura i sada sve to kasni. Što se tiče mljekarstva mi nakon što se usvoji program potpisujemo sporazum sa ministarstvom od kojih dobijamo podatke. Imamo preko sto stočara koji nijesu dobili novac za mlijeko. Moramo do juna za stočarstvo odraditi javni poziv jer se tada izdiže na katune. I javni poziv za rane kulture kasni. Krompir će da se vadi, a mi nemamo uvid za površine. Ta mjera treba da ide ovog mjeseca. Izgubili smo dosta vremena. Ako se sve završi do početka maja nadamo se da neće doći do velikog kašnjenja – kaže Đokaj.
Predsjednik Opštine Lindon Đeljaj kaže da Sekretarijat za poljoprivredu i Sekretarijat za finansije intenzivno rade na usklađivanju i preciznom definisanju potreba poljoprivrednih proizvođača, na osnovu informacija prikupljenih direktnim kontaktom sa terena. On je istakao da će agrobudžet biti usvojen do kraja sedmice.
Poziv za mehanizaciju trajao tri dana
Poljoprivrednik Željko Milić kaže da će se sve stići jer poljoprivrednici dostavljaju kopiju dokumentacije koju predaju ministarstvu, te da predstavnici sekretarijata ne izlaze na teren. On ima zamjerke na javne pozive Ministarstva poljoprivrede.
– Imali smo poziv za nabavku priključne mehanizacije koji je objavljen u četvrtak, 16. aprila i traje sedam dana. Od tih sedam dana četiri su bila neradna. Nije mi jasno ko se sjetio da pred praznike raspiše pozive. To je urađeno sigurno da ne bi mogli da konkurišemo, jer se u četvrtak završava javni poziv – kaže Milić.
– Ovaj pristup omogućava da agrobudžet bude realan, efikasan i usmjeren na stvarne zahtjeve i prioritete poljoprivrednika. Zbog potrebe za dodatnim usaglašavanjem i prilagođavanjem budžetskih stavki konkretnim potrebama korisnika, usvajanje agrobudžeta još nije realizovano. Smatramo da je donošenje programa mjera moguće tek nakon pažljivo izrađenog i sveobuhvatnog plana, koji će u potpunosti odgovarati interesima onih kojima je i namijenjen. Iako je došlo do manjeg kašnjenja naglašavamo da poljoprivrednici neće biti uskraćeni, sve planirane mjere biće obuhvaćene i realizovane – kaže Đeljaj.
Poljoprivrednici su nezadovoljni što se sa mjerama kasni, a stočari najavljuju i štrajk. Jedan od najvećih stočara Prentaš Siništaj, iz Krševa, koji ima 300 ovaca, 180 koza, 32 krave, četiri bika i dva konja, kaže da planiraju da se obrate Đeljaju za pomoć.
– Predsjednik Opštine mi je rekao da mjere podrške po grlu stoke više neće biti. Najveći sma stočar u Malesiji i jedino mi ta mjera odgovara. Nije lako držati toliku stoku. Zbog toga nećemo dozvoliti da se ova premija ukine. Večeras će se sastati stočari i napravićemo dopis koji ćemo poslati Đeljaju. Ako ne prihvati naše predloge organizovaćemo štrajk i izvesti stoku ispred zgrade Opštine – najavio je Siništaj.
Poljoprivrednik iz Drešaja Viktor Toro Drešaj kaže da je do sada dva puta konkurisao za određene mjere, ali da je uvijek odbijen.
– Izgubuili smo vjeru u to što nudi Opština. Dva puta su me odbili jer nijesam podoban. Unaprijed se zna ko će dobiti subvencije. Ni Opština ni Crna Gora ništa ne rade za poljoprivrednike. Ovo je dokaz – ističe Drešaj.
Poljoprivrednik Zef Devukaj iz Sukuruća kaže da neće konkurisati.
– Čuo sam da su za stočare ukinuli subvencije. Nijesu do sada ispunili to što su obećavali, tako da svakako ne bih konkurisao – kazao je Dedvukaj.
Odbornik DUA u SO Tuzi Enis Đokaj kaže da je kašnjenje sa usvajanjem agrobudžeta još jedan dokaz da poljoprivreda nije prioritetna grana razvoja lokalne samouprave.
– Godinama se u opštini diče podacima kojima podržavaju poljoprivrednike. Postavlja se pitanje kome ide taj novac i šta sve spada u podršku koji oni računaju kao podršku. S druge strane, kada se očekuje realizacija mjera koje će na kraju biti dio budžeta za poljoprivredu pitanje je. Iskreno, ukoliko se radi o direktnim plaćanjima, te se mogu isplatiti i retroaktivno, ali ono što se ne slažem jeste da opština, i pored toga što ima relativno solidna davanja za poljoprivredu ne podržava nove investicije. Smatram da je neusvajanjem agrobudžeta Opština dokazala i neslaganja unutar trenutne većine – ističe Đokaj.
Odbornik BS-a Mevludin Dizdarević kaže da je budžetom Opštine za podršku opredjeljeno 589.000 eura, a odluke nema jer je ta tačka sa dnevnog reda SO Tuzi povučena.
– Sekreterajat već nekoliko godina sprovodi programe podrške, ali ih ne realizije uvijek. Naravno, istina je da je prije dvije godine reabalansom budžeta, mjere poljoprivrednicima ukinute. Da li će se to ponoviti ? Nadam se da nam to neće biti praksa, jer programi postoje, potrebno ih je nakon evaluacije i monitoringa prilagoditi potrebama tržišta, ali ne ukinuti – kaže Dizdarević.
dan.co.me