Piše: mr Darinka Kukalj
Voćne sadnice su preduslov za uspješnu voćarsku proizvodnju. Uspešna proizvodnja voća ne može se ostvariti bez kvalitetnog sadnog materijala. Pri kupovini sadnica treba posebno pregledati korenov sistem i, ako ima nekih izraslina, treba proveriti o čemu se radi.
Vrlo često je u pitanju rak korjena ili oštećenje od napada nematoda. Takve sadnice ne treba saditi.Takođe, pri kupovini treba čuvati svežinu sadnica jer zbog dužeg transporta često dolazi do njihovog dehidriranja ili isušivanja korjenovog sistema. Ukoliko su sadnice duže vrijeme provele u transportu, treba ih držati u vodi 12-24 časa, da bi nadoknadile izgubljenu vlagu. Da ne bi došlo do isušivanja korena pri transportu, na korenov sistem se stavlja vlažan treset ili se čuvaju u hladnjači do momenta sadnje.
Voćne sadnice treba da budu zdrave i dobro razvijene, s pravim deblom i razgranatim korjenovim sistemom.Voćne sadnice ne smiju da budu starije od dvije godine, najbolje je koristiti jednogodišnje sadnice,jer im je primanje najbolje. Nadzemni dio sadnice (stablo) jabuke, kruške, dunje, šljive, kajsije, trešnje, višnje,breskve,sl. treba da ima dužinu (visinu) najmanje 1 metar, a debljinu debla neposredno iznad mjesta kalemljenja, oko 1,5cm.
Sadnice kržljavog , slabog korijena sa znacima bolesti i oštećenja ne treba kupovati. One moraju biti zdrave i zrele. Sadnice ribizle,ogrozda i joste moraju imati dobro razvijen korjenov sistem, sa što više sitnih žila, a nadzemni dio bar tri dobro razvijena bočna lastara na centralnom produženju stabla.
Izdanci maline i kupine , uz rečeno, moraju imati dobro razvijene letoraste duge bar 70cm. Prije sađena žile na sadnicama treba orezati. Ako ima puno žila, koje se međusobno ukrštaju, onda ih valja prorediti. Pri proređivanju paziti da se ipak zadrzi što veći broj žila koje su pravilno raspoređene.
Pri orezivanju zdrave i dugačke žile skraćuju se na najviše za 1/3, dok se kratkim žilama skraćuju samo vrhovi. Povrijđene i bolesne žile odstranjuju se, ili se skraćuju do zdravog mjesta. Pri orezivanju žila treba vodit računa da presjeci budu pravi, a ne kosi, zato što je prav presjek manji, pa će zato brže i da zaraste.
Posto se sadnice orežu, onda treba cijeli korjenov sistem potopiti u prethodno pripremljen rastvor od 1/3 svježe goveđe balege, 1/3 rastresite zemlje i 1/3 vode.
Po obavljenom potapanju sadnice se nose do mjesta za sađenje i potom posade. Potapanje žila voćaka u navedenu kašu ima za cilj da se one što prije prime, naime, kašasta smjesa goveđe balege i zemlje ne dozvoljava direktan priticaj vazduha na žile, čime se postiže brže stvaranje kalusa i jace i brže izbijanje žilica. . Ako se sađenje voćaka obavlja u proljeće, onda se sadnicama orezuju ne samo žile već i nadzemni dio (deblo)do željene visine. Međutim, ako se sađenje obavlja u jesen ili preko zime onda se orezuju samo žile, a nadzemni dio se ostavlja za proljeće.