Home » Home 2 » Krvavu vaš treba suzbiti na vrijeme, evo kako!

Krvavu vaš treba suzbiti na vrijeme, evo kako!

by Zeta News
0 Komentara

Piše: Branka Giljen dipl. inž. poljop.

Krvava vaš (Eriosoma lanigerum) je biljna štetočina koja uglavnom napada jabuku (najosetljivije sorte su Zlatni delišes, Jonagold i Ajdared), rijetko se može naći na krušci dunji i glogu. Krvava vaš je prisutna tokom cijele godine jer se u toku vegetacije ženka brzo i intezivno razmnožava, tako da može da ima od 10-16 generacija.

Odrasle jedinke mogu biti sa krilima i bez njih. Beskrilna ženka je duga oko 2 mm, kestenjaste boje, a zadnji dio tijela je prekriven bijelom-vunastom prevlakom koja podsjeća na vatu. Krilate ženke krvave vaši su dužine do 2,2 mm sa kestenjastom bojom tijela i prozračnom bojom prednjih krila.

Larve su izduženog oblika crvenkaste boje dužine od 0,6-1,3 mm. Jaja su veličine 0,3 mm braon-ljubičaste boje obavijene voštanom prevlakom. Kada se vaši zgnječe, one ispuštaju crvenu tečnost koja izgleda kao krv po čemu je krvava vaš i dobila ime.

Eriosoma lanigerum prezimljava u pukotinama kore stabla i grana kao i oko korenovog vrata.U proljeće mlade jedinke se kreću prema lišću i mladim izdancima gdje se hrane sišući njihove sokove praveći štete. Na mjestima ishrane kora puca i dolazi do pojave rak rana. Rak rane stvaraju smetnju za protok biljnih sokova kroz biljku zbog čega biljka slabi, postaje podložna napadu štetočina i na kraju dolazi do prevremenog sušenja voćaka.

Krvava vaš dobro podnosi niske temperature, čak -27 °C. U toku proljeća i ljeta zastupljene su većinom beskrilne jedinke,koje se razmnožavaju I stvaraju nove kolonije, dok tokom jeseni povećava se broj krilatih formi koji prelijeću na druga stabla.

Stradaju stabla jabuka koja se nalaze na vlažnim i zaklonjenim mjestima, dok su manje napadnuta ona na suvljim, osunčanim i promajnim terenima.

Suzbijanje: Akcenat se stavlja na preventivnim mjerama:

– Izbor podloge (korišćenje slabo bujne podloge)

– Rezidba treba da se obavi kvalitetno,bez mnogo rezova i oštećenja.

– izbalansirana ishrana ( spriječiti bujan rast izdanaka), ne koristiti prekomjernu količinu azota.

Hemijsko suzbijanje:

Hemijsko suzbijanje štitastih vaši je otežano zbog prisustva guste voštane prevlake i skrivenog načina života, kao i povlačenjem insekticida sa tržišta na bazi hlorpirifosa, koji su uspješno suzbijali ovu štetočinu.

Kada se uoče kolonije vaši u zasadu, suzbijanje se sprovodi tretiranjem korenovog vrata i izdanaka, registrovanim insekticidima tokom čitave vegetacije . Na početku formiranja kolonija preporučuju se insekticidi: Teppeki 500 ( a.m.flonikamid), njegova primjena se orjentaciono poklapa sa fazom roze balona. U fazi precvjetavanja koristiti insekticid Movento SC 100 uz mineralno ulje. Tretman sa Moventom ponoviti i u vrijeme inzezivnog porasta lisne mase uz primjenu veće količine vode ( 800-1000 l/ha). U jesen nakon berbe plodova treba tretirati sa mineralnim uljima.Kod pojedinačnih stabala , na okućnicama, preporučuje se nanošenje insekticida četkom na kolonije vaši na korjenovom vratu i granama.Potrebno je dobro nakvasiti kolonije vaši kako bi njihovo suzbijanje bilo efikasno.

U regulaciji brojnosti ove štetočine značajna je uloga prirodnih neprijatelja od kojih je najznačajnija parazitska osica(Aphelinus mali). Osica polaže jaje u vaš, unutar vaši se ispiljena larva osice hrani I kada završi svoj razvoj izlazi van a vaš pocrni. Osim osice prirodni neprijatelji su larve zlatooke, bogomoljka, grabežljive stjenice, uholaža..

Ostavi komentar

Vijesti koje pokreću Zetu!

 

 

[email protected]

Najnovije vijesti iz zete

KULTURA