Piše: Vesna Tončić dipl. inž. poljop.
Savremenu poljoprivrednu proizvodnju prati pojava velikog broja prouzrokovača bolesti i štetočina, koji u značajnoj mjeri utiču na smanjenje prinosa i kvaliteta gajenih biljaka. Stoga se postizanje dobrih i kvalitetnih prinosa ne može zamisliti bez upotrebe pesticida. Obzirom da predstoji period u kojem će se intenzivnije štititi zasadi važno je podsjetiti se pravila prilikom upotrebe sredstava za zaštitu bilja.
Efikasnost zaštite biljaka ne zavisi samo od odabranog sredstva (preparata) već i od mnogih drugih činilaca.
Nepravilna primena sredstava za zaštitu bilja može:
– Negativno uticati na zdravlje osobe koja primenjuje sredstva, ali i na ljude i životinje koji se nalaze u neposrednoj blizini
– Negativno uticati na biološku raznolikost
– Uticati na prekomjerne ostatke (rezidue) pesticida na proizvodu
– Uticati na zagađenje voda i okoline
Pravilna primjena pesticida između ostalog podrzumijeva:
-Praćenje i prognozu štetnih organizama
-Pravilno korišćenje pesticida
-Pravilno rukovanje pesticidima
Najznačajija sredstva za zaštitu bilja koja se koriste kod nas su:
Fungicidi- namijenjeni za suzbijanje fitopatogenih gljiva prouzrokovača biljnih bolesti.
Insekticidi- namijenjeni za suzbijanje štetnih insekata.
Akaricidi- namijenjeni za suzbijanje štetnih grinja.
Nematocidi- se primjenjuju za suzbijanje štetnih nematoda.
Limacidi( moluscidi)- sredstva namijenjena suzbijanju štetnih puževa.
Herbicidi-sredstva koja se primjenjuju za suzbijanje ili uništavanje korova.
Na pojavu i razvoj bolesti u velikoj mjeri utiču meteorološki faktori (temperatura, vlažnost vazduha, količina padavina i dr.). Pored toga, za pojavu bolesti značajno je poznavanje i praćenje fenoloških faza kroz koje biljka prolazi tokom vegetacije, posebno „ kritičnih faza “ tokom kojih je biljka najosjetljivija na napad parazita. Pored navedenih, i mnogi drugi faktori (izvori i količina inokuluma, tolerantnost biljke, primijenjena agrotehnika) utiču na pojavu i širenje štetnog organizma.
1.Prije upotrebe pesticida obavezno konsultovati stručnjaka iz oblasti zaštite bilja. Nikada ne primenjivati pesticid ukoliko nijeste sigurni da to treba da radite.
2. Obavezno, svaki put, pročitatati upustvo i strogo ga se pridržavati. Etiketa je zvanični dokument koji sadrži sve informacije o proizvodu i njegovoj upotrebi. Sve instrukcije se moraju ispoštovati!
3. Nikada ne prati prskalicu na ili u blizini vodotoka (rijeci, potoku i sl.). Preostalu količinu pesticida utrošiti ispiranjem u rezerovar prskalice, pri tom poštovati pravilo trostrukog ispiranja, na mjestu gdje se vrši tretiranje.
4. Pri tretiranju usjeva, posebno medonosnih biljkaka, obavezno obavijestiti pčelare ili pčelarski savez i to najmanje 48 sati prije tretiranja. Obavještenje mora sadržati datum, predviđeni sat tretiranja i trgovački naziv sredstva. Pesticidi štetni za pčele na etiketi nose oznaku Spe8.
5. Ostaci pesticida i ambalaža ne smiju se uništiti na način koji ugrožava zdravlje ljudi i ima štetno dejstvo na životnu sredinu.
Oni se uništavaju, po pravilu, na mjestima odredjenim za prikupljanje i uništavanje otpadnih materija iz naselja. Uništavanje prazne ambalaže (kartonske kutije, folije,flaše..) ne smije se vršiti bacanjem u vode (izvore, bunare, rijeke, jezera, bare i more), jame, kanale, kanalizacione mreže, pored puteva, na deponije kao i na drugi način na koji može doći do zagadjenja životne sredine niti se smiju koristiti za drugu namjenu.
6. Pesticide treba čuvati u originalnim ambalažama. U posebnim prostorijama, na suvom i tamnom mjestu, u ormarima pod ključem odovojeno od hrane i pića i van domašaja djece.
Prilikom upotrebe pesticida lice koje vrši primjenu preparata se mora pridržavati svih mjera opreza. Pesticidi su veoma jaki otrov, čak i male količine tokom izvjesnog vremena mogu da prouzrokuju teška i neizlečiva oboljenja.
Za odmjeravanje pesticida koristiti mjernu čašu ili menzuru koja je namijenjena za odmjeravanje pesticida.
Kada se pripremaju rastvori pesticida obavezno koristiti naočare, masku ili respirator i gumenu kecelju. Ovo se primjenjuje zato što su koncentrovani pesticidi toksičniji od njihovih rastvora.
Pri radu sa pesticidima obavezno imati sledeću opremu: kapu, košulju dugih rukava, duge pantalone, zaštitne rukavice, duboke čizme.
Prilikom tretiranja usjeva obavezno koristiti aspirator za usta i nos. Veoma je opasno piti, pušiti ili jesti za vrijeme prskanja. Po završetku prskanja opremu za prskanje odmah oprati vodom i deterdžentom.