Počele su prijave pčelara za subvencije od deset eura po košnici koje Opština dijeli ove godine u ukupnom iznosu od 20.000 eura.
Ova mjera uvedena je prvi put ove godine i pčelari se mogu prijavljivati do 1. jula. Na teritoriji Opštine Zeta ima registrovano ukupno 1.500 košnica pčelara iz dva pčelarska društva – Donja Zeta i Zeta. Kako je kazao Mladen Stanović, v.d. sekretar za poljoprivredu i preduzetništvo, obezbijedili su dodatnih 5.000 eura za ovu mjeru jer očekuju da će se prijaviti i pčelari koji nijesu u udruženjima.
– Vjerovatno ima još oko 500 košnica. Dajemo deset eura po košnici i nijesmo ih ograničili kako novac moraju potrošiti. Podgorica je imala mjeru koja se odnosila na kupovinu pogačica ili neke druge opreme, pa to nije bilo popularno. Tako da smo odlučili da ih ne uslovljavamo kako ih moraju utrošiti – rekao je Stanović.
U toku je i prijavljivanje stočara za subvencije za držanje svinja. Stanović kaže da su i tu uvećali iznos.
– Prošle godine to je bilo 80 eura po grlu, a ove je 100 eura. Stočari se već mogu prijavljivati – ističe Stanović.
Na teritoriji Zete ima 700 krava. Za one koji imaju do tri krave Opština je obezbijedila podršku, a oni koji imaju veće farme finansiraće ministarstvo.
– Prošle godine imali smo 85 stočara koji imaju do tri krave. Po poljiprivrednom popisu u Zeti ima 1.300 grla goveda. To su deset stočara koji imaju po 100 krava, a imamo i nekih koji imaju oko 50, tako da oko 500 krava bude samo sa velikih farmi. Za krave je subvencija 50 eura. Ove godine smo obezbijedili 100.000 eura za mlijeko, odnosno šest centi po litru mlijeka koje se isporuči sirarama i mljekarama. Prošle godine smo potrošili 98.000 eura. Očekujemo da će i ove godine tako biti – ističe Stanović.
Stanović kaže da su rok za prijavljivanje za podršku sjetvi i žetvi pomjerili.
– Za sjetvu kukuruza bio je rok 1. jun, ali su se ljudi žalili jer žele i pozni kukuruz da siju pa smo produžili do 1. jula. Sjetva počinje u martu, tako da prijave još nijesu počele. Prvi put smo ove godine uveli da sjetva bude potpuno besplatna. Prošle godine smo izdvajali 15 eura, a deset se proizvođaču naplaćivalo. Sad 30 eura mi plaćamo. Za žetvu pšenice i strnih žita i berbu kukuruza tu plaćamo po pola 20 eura mi, 20 poljoprivrednika. Za tu mjeru opredijelili smo 80.000 eura. Kod nas je 2024. godine u odnosu na 2023. godinu došlo do smanjenja površina pod pšenicom za 50 hektara. Oko 300 hektara je bilo 2023. godine, a 2024. godine 250 hektara – ističe Stanović.
Promijenili su i mjeru da ove godine voćari moraju usaditi 80 umjesto 100 voćki, a vinogradari 200 loza da bi im sadni materijal bio plaćen 50 procenata.
– Imamo i mjeru za kupovinu mreža za zaštitu usjeva od ptica. Postoji problem širenja ribarskih mreža oko usjeva pa se hvataju ptice, a često i zaštićene vrste. Tako da smo odlučili da subvencionišemo 40 procenata za mreže, a dio obezbijedi i ministarstvo – kazao je Stanović.
izvor: DAN