A. spiniferus
Piše: mr Slavica Kontić
Imajući u vidu značajne štete koje na citrusima na crnogorskom primorju pričinjava leptirasta vaš Aleurocanthus spiniferus, potrebno je pratiti pojavu i razvoj štetočine na citrusima. Praćenje toka razvoja populacije ( vrijeme pojave imaga, polaganje jaja, početak piljenja larvi) je potrebno redovno obavljati od početka vegetativnog porasta. Imago preferira mladje listove, kod citrusa od tri vegetativna prirasta u ovom periodu pažnju obratiti na prvi vegetativni koji je u toku.
Posebnu pažnju imati kod zapuštenih voćnjaka i na biljkama spontane flore jer se na njima mjere suzbijanja slabo primjenjuju, a štetočina je polifagna.
Štete na citrusima se ogledaju u značajnom uticaju na produktivnost, vitalnost i opšti izgled biljaka. Aleurocanthus spiniferus se razvija na naličju lišća, a kod jakog napada se može naći I na grančicama I plodovima usled čega dolazi i do pojave sekundarnog oboljenja čađavice, gljivice koja se razvija na mednoj rosi koju ova vrsta štetočine luči. Čađavica izaziva fiziološke poremećaje, posebno smanjenu fotosintezu I transpiraciju. Izgled plodova je loš kao što se vidi na slici.
Savjetuje se primjena preventivne mjera ( orezivanje jako napadnutih i sasušenih djelova biljke u cilju poboljšanja aeracije krune i postizanja dobrih rezultata tokom primjene hemijskih mjera. Orezani dijelovi se spaljuju kako ne bi došlo do širenja štetočine. Primjena insekticida kako u zasadima citrusa tako i na drugim biljkama domaćinima ( vinova loza, nar, smokva, jabuka, dud, kruška, ruža, vatreni trn, djevojačka loza, magnolia, bršljan..), je neophodna ali izdvojeno tretiranje pojedinih biljnih vrsta daje slabije rezultate.
Hemijsko tretiranje se obavlja primjenom mineralnih ulja i izborom odgovarajućih insekticida koji imaju dozvolu za upotrebu.
Treba imati u vidu značajno povećanje povećanje brojnosti populacije Aleurocanthus spiniferus tokom proljećnog perioda.